Meditații despre Paște. Autorul în dialog cu cititorii

În data de 29 aprilie 2021, a avut loc o întâlnire între cititorii cărții „Meditații despre Paște”  și autorul ei, Pr. Prof. Dr. Wilhelm Dancă.

În camera virtuală au fost activi opt cititori. Fiecare dintre ei a intervenit de trei ori potrivit următoarei scheme: 1) privire generală asupra cărții; 2) meditația preferată; 3) întrebare adresată autorului. Conform spuselor autorului, „La început eram puțin tensionați, simțeam „presiunea” nereușitei conexiunii la Facebook. Ne-am relaxat de-a lungul dialogului.Am remarcat faptul că niciunul dintre invitați nu a repetat cele spuse de colegii de platou. În final am subliniat că volumul preia spiritul meditației „Martorii Învierii să pună lemne pe focul iubirii”. Lucrul acesta mi l-am propus să-l fac și eu prin publicarea „Meditațiilor despre Paște”: să nu las să se stingă focul iubirii. Dacă veți citi volumul, veți crede mai mult în Înviere.”

Reamintim că volumul „Mysterium Christi. Meditații despre Paște”, semnat de decanul Facultății de Teologie Romano-Catolică a Universității din București reprezintă o continuare a primelor două volume ale trilogiei Mysterium Christi: „Mysterium Christi. Meditații despre Crăciun” (2020) și „Mysterium Christi. Meditații despre Postul Mare” (2021). Toate trei au apărut la editura Ratio et Revelatio din Oradea.